Nonszalancja w doborze ubrań i estetyczny chaos. Absolutny luz, niczym nieograniczona naturalność i niepohamowana swoboda. Tak nosiły się rockowe gwiazdy w latach 90. Dziś styl grunge wraca do łask w odświeżonej i zaskakującej formie. Choć w dalszym ciągu wyraża bunt przeciwko modzie, zapuszcza w niej korzenie już jako nieco bardziej poskromiony i ujarzmiony. Może nawet elegancki?
Grunge styl lat 90.
Moda w rockowym stylu – tak możemy w skrócie określić styl grunge. I nie będzie w tym ani grama przesady! Styl ubierania grunge wywodzi się z subkultury amatorów muzyki rockowej lat 90. Trendy wyznaczane wówczas przez zespoły takie jak Nirvana czy Pearl Jam trafiły na nader podatny grunt. Zbuntowana młodzież poszukująca sposobów na wyrażenie siebie ochoczo przyjęła buntowniczą i zadziorną stylistykę, która wychodziła poza wszelkie przyjęte ramy. Grunge styl utożsamiany był wówczas ze stylizacjami odważnych buntowników i indywidualistów lubiących wyróżnić się z tłumu. Był synonimem młodości, wolności i niezależności. Dziś wraca do łask w odświeżonej, ale nie mniej niezależnej formie.
Grunge style 2.0 – na imię mu zadziorność
Stylu grunge nie sposób pomylić z żadnym innym. Prezentuje on niedbały i bardzo swobodny wizerunek, który w istocie jest niezwykle przemyślany i spójny. Luźne, może nawet nieco za duże ubrania, celowo niewykończone lub poszarpane. Najlepiej po przejściach i naznaczone zębem czasu. Ciemna kolorystyka rozjaśniona ćwiekami. Wszystko to cechy wyróżniające styl ubioru grunge. Choć ciężko ująć go w jakiekolwiek ramy, wśród głównych elementów stylu grunge w modzie możemy wyróżnić:
jeansowe lub skórzane kurtki damskie i męskie – nieco zniszczone, z przetarciami i celowymi uszkodzeniami,
oversizowe swetry i flanelowe koszule w kratę,
T-shirty z wizerunkami ulubionych zespołów rockowych,
jeansy – nieco za duże, poprzecierane, zwieńczone dziurami,
glany, botki bikery, wysokie trampki albo klasyczne.
Taki właśnie jest styl grunge! Ubrania, które dla wielu byłyby niemodnym i nieestetycznym przeżytkiem, w rockowej stylistyce święcą triumfy. Cieszą się ogromną popularnością, czego dowodzą stylizacje gwiazd i samozwańczych ikon z czerwonych dywanów.
Styl ubierania grunge, czyli styl wielkich gwiazd
Bezapelacyjna ikona stylu grunge i główny wokalista Nirvany – Kurt Cobain. W latach 90. każdy indywidualista chciał wyglądać tak, jak on. Grunge styl w jego wykonaniu to przede wszystkim flanelowe koszule, które były bazą dla stylizacji z podartymi jeansami i klasycznymi trampkami. Koszule często zamieniał na porozciągane swetry i luźne kardigany w stylu vintage. Dopełnieniem wizerunku były niedbale opadające na twarz włosy. Cobain to jednak dopiero początek…
Królowa mody alternatywnej, czyli Kate Moss w całej okazałości. Jej wizerunek lat 90. żywy jest po dziś dzień. Halki i bieliźniane sukienki okryte czarnym skórzanym płaszczem to bez wątpienia jej znak charakterystyczny. Gwiazdorska garderoba wyposażona była także w kultowe ramoneski, klasyczne jeansy marki Levi’s czy T-shirty w paski. Styl grunge damski w wykonaniu Moss zwieńczały ciężkie botki na platformie.
Kolejny męski pierwiastek w stylu grunge to bez wątpienia zadziorny Johnny Depp i jego rockowa dusza. Ten, choć tak kompletnie różny od prekursora tej sztuki – Cobaina, zachwycał absolutną męskością. Odtwórca roli kapitana Jacka Sparrowa to ikona modowej nonszalancji, ale i niebywałej klasy w nieoczywistym wydaniu. Pierwotny styl grunge w wykonaniu Deppa to prosty T-shirt, wąskie jeansy i oversizowa katana. Elementem obowiązkowym stylizacji były męskie sygnety, łańcuchy przypięte do jeansów i efektowne naszyjniki.
Styl grunge w modzie współczesnej – jak się ubrać?
Grunge styl lat 90. to dla Ciebie zbyt duża ekstrawagancja? Marzy Ci się wolność w ubiorze i absolutna swoboda, ale w nieco unowocześnionej i złagodzonej formie? Świetnie! W Medicine przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji!
Jako bazę stylu grunge dla dziewczyn polecamy kultowe już niemal jeanse damskie w stylu mom jeans i prosty T-shirt damski z nadrukiem. Na wierzch narzuć jeansową kurtkę z artystycznej kolekcji Medicine. Pamiętaj, że total denim look to absolutny trend nadchodzącego sezonu wiosna-lato 2023! Modną katanę możesz także wymienić na czarny półgolf z ażurowymi rękawami.
Dla miłośniczek absolutnej kobiecości, ale w nieco drapieżnym i mrocznym wydaniu, polecamy taliowaną sukienkę wykonaną z koronkowego materiału lub – absolutny hit tego sezonu – sukienkę z cekinowego materiału, dla których najlepszym towarzyszem będzie modna ramoneska.
Z kolei dla panów poszukujących sposobu na wyrażenie buntowniczej i nieco rockowej duszy, polecamy spodnie z kieszeniami w zestawie z czarną koszulą i skórzaną kurtką. Taka stylizacja genialnie zaprezentuje się z masywnymi butami na traktorowej podeszwie albo botkami przyozdobionymi ćwiekami. W tej wersji dasz się ponieść modzie!
Walentynki to nie tylko idealna okazja, aby wyrazić swoją miłość do drugiej osoby, ale także prawdziwe święto naszego indywidualnego stylu. W tym szczególnym dniu każda z nas chce wyglądać modnie i wyjątkowo. Przedstawiamy najlepsze pomysły na stylizacje na Walentynki, w których połączyliśmy najnowsze trendy z ponadczasową klasyką.
Ciepłe ubrania w garderobie to podstawa sezonu jesienno-zimowego, a nie ma chyba nic cieplejszego, niż ubrania z wełny. Jak to jest z tą wełną? Dlaczego warto mieć w swojej szafie sweter z wełny lub sweter z domieszką wełny? Jakie są plusy wełnianej czapki i wełnianych rękawiczek? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy te ważne wełniane zagadnienia – zapraszamy do lektury!
Na jesienne, chłodniejsze dni szukamy outfitów, które ogrzeją nie tylko zmarznięte ręce, brzuchy i szyje, ale ogrzeją również zmarznięte serduszka. Kurtka puchowa – stylizacje w kolorach, z połyskiem lub w macie sprawdzą się tutaj świetnie. Przejrzyj nasze propozycje i wprowadź swoją garderobę w pozytywne wibracje, mimo chłodnej jesieni za oknem!