Ciepłe ubrania na jesień i zimę, co warto mieć w swojej szafie?
Jesienne ochłodzenie to znakomity czas, aby zrobić porządek w garderobie, przetasować sukienki wiosenne, letnie spódnice i zamienić je na cieplejsze rzeczy, np. sukienki jesienne, jesienne buty czy sweter damski. . Podczas porządkowania szafy możesz od razu sprawdzić stan jesienno-zimowej garderoby: doszyć odprute guziki, zaszyć przetarcia lub niewielkie dziury, a także oddać siostrze, koleżance, kuzynce to, w czym już nie chodzisz. Jako ostatni krok sprawdź to, czego brakuje Ci na zbliżający się sezon i uzupełnij swoją listę odzieżowych zakupów. Ciepłe ubrania to nie tylko okrycia wierzchnie, czapki, szaliki i rękawiczki, ciepłe ubrania zaczynają się już od… bielizny! Babcia zawsze mówiła, że ciepłe gacie to podstawa i proszę, zostało w głowie do dzisiaj. Żarty żartami, ale w sklepie internetowym MEDICINE znajdziecie bieliznę damską z bawełny i z koronki, podpowiemy, że cieplejsza, to ta z bawełny.
Jesienią warto zaopatrzyć się w basicowe podstawy, aby swobodnie kompletować ciepłe, sezonowe outfity. Do takich podstaw ciepłej jesiennej garderoby zaliczymy m.in.:
- damski longsleeve z domieszką bawełny lub wełny,
- klasyczny T-shirt damski w kolorze białym, czarnym lub beżowym,
- damskie jeansy z grubszego materiału (mogą być w kroju slim lub carrots – w zależności od tego, w którym z nich czujesz się najlepiej),
- bawełniana bluza z kapturem lub bluza damska z domieszką wiskozy,
- sweter damski klasyczny, może to być ciepły wełniany kardigan,
- ciepłe, kolorowe skarpetki,
- czapka wełniana, szalik i rękawiczki z wełny.
Z takim zestawem możesz na luzie rozpocząć tworzenie ciepłych, jesiennych setów, a jeśli czegoś Ci zabraknie, to zapraszamy na stronę MEDICINE!
Ubrania z wełny – jakie mają właściwości?
Odzież z wełny ma wiele dobrych właściwości, które sprawiają, że jest tak często wybierana w miesiącach jesiennych i zimowych. Przede wszystkim jest to włókno naturalne o bardzo dobrych właściwościach ogrzewających, ponieważ w naturze ogrzewa owcze, królicze czy kozie grzbiety. Wełna pozyskiwana jest dzięki sezonowemu strzyżeniu np. owiec, a w dalszym procesie obróbki przetwarzana jest na przędzę, z której dziergane są wełniane swetry.
Wełniane ubrania mają bardzo dobre parametry higroskopijne – dobrze wchłaniają pot z ciała, a także wilgoć z otoczenia, przez co skóra pozostaje sucha i ciepła. Z wełny wytwarzane są różne elementy garderoby, np. może to być bielizna dla górołazów, kombinezon wełniany dla dzieci, damski dres z wełny czy ciepła bluza wełniana.
Ciepłe ubrania mogą być wytwarzane z włókna wełnianego, ale mogą również powstawać z mieszanek różnych surowców, np. z poliestru z recyklingu, akrylu i wełny. Dlaczego wspominamy o takich mieszankach? Otóż są one korzystne z przynajmniej dwóch względów – ułatwiają pielęgnację ubrań oraz nie powodują uczucia “gryzienia” na skórze. Odzież z wełny 100% musi być czyszczona w specjalnych warunkach, z użyciem delikatnych detergentów, ponieważ w innym przypadku może się sfilcować.
Płaszcz damski czy sweter damski wykonany z mieszanki włókna wełnianego i syntetycznego będą łatwiejsze w czyszczeniu. Druga sprawa, czyli sławetne “gryzienie” pozostaje kwestią wysoce indywidualną, ponieważ skóra może być nadwrażliwa lub podwrażliwa, przez co będzie inaczej reagowała na spotkanie z wełną, bawełną czy jedwabiem. Domieszka włókien syntetycznych może ułatwić noszenie wełnianych ubrań na skórze nadwrażliwej, a jeśli i to nie pomaga, to zalecamy zakładanie longsleeve’a lub T-shirtu pod wełnianą powierzchnię swetra.