Styl minimalistyczny. Dlaczego warto postawić na minimalizm w szafie i z jakich elementów garderoby lepiej nie rezygnować

Z pewnością już nie raz spotkałaś się z określeniami: styl minimalistyczny, szafa minimalistki czy minimalistyczne ubrania. Te wyrażenia pozwalają doprecyzować najważniejsze zapotrzebowanie na ubrania w Twojej garderobie. Sprawdź, czym jest minimalizm w szafie, jak wygląda przemyślana garderoba, a także, na jakie ubrania postawić, aby zawsze mieć co na siebie włożyć!

Styl minimalistyczny – założenia ogólne

Lubimy różnorodność i z pewnością doceniamy to, że każdy może wybierać, w jakim stylu chce skompletować swoją garderobę. Możesz mieć w sobie pierwiastek stylu boho, stylu streetowego, nowoczesnego czy artystycznego miszmaszu, ale równie dobrze możesz cenić minimalizm w podejściu do komponowania garderoby. Ta ostatnia opcja wydaje się najprostszą i najłatwiejszą do zrealizowania, ale, czy tak jest w rzeczywistości? Otóż tutaj bywa różnie. Styl minimalistyczny może zakładać zarówno ograniczenie liczby ozdób i dekoracji na odzieży, ale może też odpowiadać za zmniejszenie liczby ubrań w Twojej szafie. W zależności od tego, który minimalizm jest Ci bliższy, przyjrzyj się poniższym wskazówkom.

Minimalizm w szafie – wszystko spakujesz do jednej walizki

Takie podejście jest jak najbardziej wskazane dla minimalistek, które preferują zmniejszenie liczby odzieży w swojej garderobie. Sprawdzi się ono wtedy, kiedy dobrze przemyślisz swoją strategię na szafę minimalistki i dobierzesz ubrania, które można łączyć i zestawiać ze sobą w niemalże dowolnej konfiguracji. Ten rodzaj minimalizmu wymaga naprawdę przemyślanej strategii, w której uwzględnisz swój styl ubierania się do pracy, na imprezy, na co dzień, na spacer w parku czy na weekendowy wypad w góry. Nie ma tutaj miejsca na sentymenty, trzymanie ubrań “na kiedyś” czy “a może jeszcze się przyda”. Szafa minimalistki to taka, którą jesteś w stanie spakować do jednej walizki i wyjechać z nią na pół roku w dowolne miejsce na świecie. No, może jednak nie wliczając w to pogodowych ekstremów. 

Szafa minimalistki ze względu na paletę kolorystyczną

Ten rodzaj minimalizmu jest dosyć prosty do opanowania, ponieważ wymaga “tylko” trzymania się określonej palety kolorów. Jeśli chciałabyś rozpocząć swoją przygodę z minimalizmem, to to jest bardzo dobry początek. Dobierając ubrania np. w tonacji kolorów ziemi, możesz zauważyć, że pozornie niepasujące do siebie elementy, stworzą bardzo spójną całość w duchu minimalizmu. Jeśli ubrania będą miały różne faktury, będą wykonane z niejednolitych materiałów, ale zachowasz spójne zasady co do gamy kolorystycznej, to i tak powinna powstać interesująca i minimalistyczna całość. 

Jakie ubrania trzeba mieć, czyli must have w szafie

Minimalizm związany z liczbą ubrań w szafie jest jego najczystszą odmianą, ponieważ chodzi w nim zarówno o ilość, jak i o jakość. Złe jakościowo ubrania nie przetrwają zbyt długo, trzeba je będzie często wymieniać na nowe, a to nie do końca jest zgodne z założeniami minimalizmu garderobianego. Zatem jakie ubrania są niezbędne, czyli żelazny must have w szafie!

Biała koszula damska

Damska koszula to ten element garderoby, który z pewnością przyda się w wielu sytuacjach. Najbardziej klasycznym wariantem jest oczywiście biała koszula damska zapinana na guziki. Założysz ją do stylizacji eleganckich, formalnych – będzie pasowała do ołówkowej spódnicy czy do materiałowych spodni. Bez przeszkód możesz wykorzystać ją do stylizacji wieczorowej, dodając obcisłe czarne rurki, czarne szpilki, wieczorową torebkę i ponadczasową czerwień na usta.

A w wersji na co dzień? Do białej damskiej koszuli dobierz wygodne spodnie o kroju carrots, mom fit, boyfriend lub spodenki damskie, na stopy załóż baleriny lub tenisówki, z dodatków wybierz poręczną torbę, okulary przeciwsłoneczne, słomkowy kapelusz i jesteś gotowa na weekendowy spacer po miejskiej dżungli! A wszystkiemu przyświeca styl minimalistyczny.

Ponadczasowy trencz damski

Beżowy, minimalistyczny trencz to taki element garderoby, który będzie dobrze wyglądał zarówno do spódnic, jak i do spodni. Jego klasyczna linia i neutralny kolor pozwalają na łączenie go z barwami stonowanymi, jak i bardziej nasyconymi. Beżowy trencz możesz kupić z odpinanym ociepleniem, wtedy wielofunkcyjność tego płaszcza rozszerzy się dodatkowo na różne pory roku.

Klasyczne jeansy damskie

Ten rodzaj spodni – choć wywodzą się one wprost ze spodni roboczych, z których korzystali amerykańscy górnicy – trzyma się na modowym parnasie już od wielu wspaniałych dekad, zmieniają się tylko jego kroje. Czy jest zatem taki krój jeansów damskich, który można uznać za must have w szafie? Zdecydowanie tak, a są to proste lub delikatnie zwężane jeansy damskie w kolorze jasnoniebieskim. Bez względu na zmieniającą się modę, spodnie te zawsze będą wyglądały stylowo i zapewnią Ci idealną podstawę w minimalistycznej szafie. Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu internetowego MEDICINE!