Pedro Almodóvar po angielsku w duecie z Tildą Swinton? Tak, to wibrujący emocjami i kolorem Ludzki głos!

Filmy Pedro Almodóvara oglądaliśmy do tej pory w jego ojczystym języku, czyli po hiszpańsku. Ludzki głos – najnowszy, średniometrażowy film tego reżysera jest w języku angielskim, a to jeszcze nie koniec zaskakujących nowości. Po więcej informacji, smaczków i kolorów zapraszamy do dzisiejszego wpisu, a po wspaniałe emocje – oczywiście do kin!

Zacznijmy od początku, czyli w oparciu o sztukę Jeana Cocteau

Najnowszy film Almodóvara to tylko 30 minut, ale nie obawiajcie się, nie ma w nim wolnych przebiegów. Kanwa Ludzkiego głosu jest bardzo luźno oparta o sztukę – jednego z wybitnych artystów XX wieku – poety, prozaika, autora sztuk teatralnych, a później scenariuszy filmowych – francuza Jeana Cocteau. Nawiązanie jest wyraźne, ale jak mówi Almodóvar, z pewnością nie jest to wierna adaptacja. Już w pierwszych minutach filmu widać, że świat, do którego dostaliśmy zaproszenie, jest utkany z języka, którym posługuje się hiszpański reżyser.

Tilda Swinton po raz pierwszy

Jeśli lubicie Swinton tak samo mocno, jak Almodovara, to czeka na Was wspaniała przygoda. Hiszpański reżyser nawiązał współpracę ze szkocką aktorką po raz pierwszy, a dzięki tej kolaboracji, wyszło wiele pięknych rzeczy. Ludzki głos jest pierwszym filmem Almodóvara w języku angielskim i, choć reżyser miał obawy, czy uda mu się wyrazić to, co chce, przy użyciu języka innego, niż ojczysty, okazało się, że obawy były płonne. Zarówno aktorka, jak i reżyser porozumieli się bezbłędnie, opierając się na bogatej wrażliwości artystycznej, którą dysponuje każde z nich.

Tilda Swinton jeszcze raz

Całość filmu to tak naprawdę przestrzeń, którą wypełnia główna aktorka, nawet, jeśli nic nie mówi. Trzydziestominutowy film rozgrywa się w podwójnej przestrzeni – w mieszkaniu, ale mieszkanie to znajduje się w teatrze i, tak naprawdę, jest tylko scenografią. Do tego wszystkiego dochodzi niemal jednoosobowa obsada i emocjonalny monolog, który rozrywa bohaterkę od środka. Jesteśmy widzami, świadkami tego, jak dojrzała, wrażliwa, emocjonalna, inteligentna kobieta próbuje poradzić sobie z odejściem jej ukochanego. Nie jest ważne to, co było przyczyną tego rozejścia się, najważniejsze jest to, że on podjął decyzję, a ona jeszcze nie może jej zaakceptować, ale robi wszystko, żeby ją zrozumieć.

Scenografia, rekwizyty i siekiera do rąbania garnituru

Wchodząc na płaszczyznę scenografii, kostiumów i rekwizytów w filmie, od razu wiemy, że jest to wymowny, intensywnie kolorowy język filmowy Almodóvara. Przestrzeń wypełniają tutaj obrazy, dzieła sztuki, ciężkie narzuty i zasłony tworząc intymny fragment scenografii, w której porusza się bohaterka. Kadry pokazują samotność, której jeszcze nie zdążył przykryć kurz. 

Jednym z ważniejszych przedmiotów na planie filmu okazuje się siekiera oraz telefon, a dokładniej rzecz ujmując – słuchawki bezprzewodowe, za pomocą których Swinton podejmuje rozmowę ze swoim byłym kochankiem. Siekiera, narzędzie zemsty, zawinięta w papier, niczym bukiet kwiatów, posłuży do symbolicznego zabójstwa, które bohaterka popełni na garniturze ukochanego. A rozmowa telefoniczna? W niej zawierają się wszystkie emocje, które może w sobie pomieścić zrozpaczona, zawiedziona, ale silna kobieta, i te trzydzieści minut naprawdę trzeba przeżyć w kinie.

Kolorowe ubrania na planie filmu

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie spróbowali wyłowić odzieżowych inspiracji – lub fascynacji – również i w tym filmie. Czerwona, niemal krwista suknia od Balenciagi, ze sztywną spódnicą, krępuje ruchy i unieruchamia ciało bohaterki, ale wyraża również płomienne pożądanie, które nie zgasło ot tak, jak po pstryknięciu palcami. Pojawia się również turkusowy garnitur damski, skórzana kurtka czy cekinowe spodnie damskie. Z pewnością można powiedzieć, że intensywne odcienie, eleganckie ubrania damskie to stały refren, który pojawia się w tej krótkiej, filmowej podróży.

Filmowe inspiracje kolorem w codziennej garderobie

Film Almodóvara trwa trzydzieści minut, ale w kinach, zaraz po projekcji wyświetlane są jeszcze materiały z wywiadem, w którym biorą udział reżyser i aktorka. Te dodatkowe 60 minut pozwala lepiej zrozumieć zamysł reżysera i ujawnia ciekawostki zza filmowych kulis. Pozostając na fali dobrych emocji, które wywołuje ten krótki, ale intensywny obraz, przechodzimy do garderoby i wyszukujemy perełki, które nawiązują do kinowej stylistyki. Mogą to być wzorzyste koszule damskie, jednokolorowe, ale nasycone damskie sukienki lub stylowe buty damskie i skórzana, damska kurtka.