Modne i ciepłe stylizacje, nie tylko na trekking. MEDICINE podpowiada, jak się ubrać w góry zimą!

Ciepły strój w góry to podstawa! Sprawdź, jak się ubrać w góry, aby nie zmarznąć i nie zmoknąć. Mamy dla Was praktyczne porady, jak ubrać się w góry na trekking i na spokojny spacer w powolnym tempie. Skompletuj ubiór w góry z MEDICINE i przekonaj się, że może być wygodny, ciepły i do tego super modny!

Ciepły strój w góry to podstawa!

Spacer po górach w województwie dolnośląskim, wycieczki po pięknych lasach w Zachodniopomorskiem lub trekking po bieszczadzkich połoninach to aktywności, które mają wielu zwolenników zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Podstawowy strój w góry to przede wszystkim ciepło i wygoda, aby trekking czy spacer były bezpieczne i zapewniały komfort.

Bardziej specjalistyczne wyjścia na trekking wymagają, aby ubiór w góry był poszerzony o profesjonalne wyposażenie, np. czekan, raki, raczki, śruby lodowe, ósemki asekuracyjne. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się bardziej rekreacyjną i amatorską stroną wypraw górskich, a Broad Peak obejrzymy w kinie lub na kanapie w ciepłym zaciszu domu.

W asortymencie naszego sklepu internetowego MEDICINE znajdziecie swetry damskie, swetry męskie, ciepłe golfy, kolorowe lub czarne longsleevy, a także legginsy lub wygodne dresy. Jak połączyć te wszystkie elementy i jak ubrać się w góry, aby nie zmarznąć? Podpowiadamy w kolejnych akapitach!

Jak się ubrać w góry, aby nie zmarznąć i nie przegrzać się

Ubiór w góry powinien być taki, aby zapewniał nam komfortowe poczucie ciepła, ale nie powodował przy tym zbytniego przegrzania. Chcąc nie chcąc, wracamy teraz do ulubionego terminu naszych kochanych babć, czyli do warstwowego sposobu dobierania garderoby. Mówi Wam coś termin ubiór na cebulkę

 

Babcie zawsze dbały o to, aby wnuczki i wnukowie mieli ciepłe podkoszulki, rajtuzki lub kalesony, a do tego golf, bluzkę i wełniany sweterek. Rajtuzki z powyciąganą gumką raczej nie wrócą do łask, ale przyjrzyjmy się bliżej mechanice ubierania się na cebulkę, ponieważ ona świetnie pokazuje, jak się ubrać w góry zimą, aby nie zmarznąć i czuć się komfortowo podczas spaceru lub trekkingu.

Strój w góry może składać się z trzech lub czterech warstw, które można zdjąć lub założyć w trakcie spaceru. Kluczowa jest możliwość dokładania i odejmowania warstw na szlaku, bez robienia specjalnie długich przerw w marszu. Dodatkowe warstwy odzieży warto zatem złożyć w kostkę i schować do podręcznego plecaka, aby w każdej chwili móc je stamtąd wyciągnąć i dodatkowo ubrać się na szlaku.

Propozycja ubioru z białą, długą kurtką i niebieskimi jeansami

Jak się ubrać w góry na trekking

Planując wypad w góry, warto już zawczasu zaplanować swój górski outfit, aby nagła zmiana pogody nie była zaskoczeniem na szlaku. Oczywiście, oprócz tego, że szykujemy wygodny i ciepły strój w góry, sprawdzamy także prognozę pogody dla danego odcinka, nie zapominając również o sprawdzeniu widoczności czy ewentualnych informacji o przeszkodach na szlaku. 

Kwestia, jak się ubrać w góry zimą, powinna opierać się przede wszystkim na dobrze dobranej bieliźnie termoaktywnej ze specjalnymi membranami, które szybko odprowadzają pot od ciała i zapewniają uczucie ciepła. Możesz również wybrać bieliznę merino, czyli bieliznę z wełny merynosa, która również jest wysoce chłonna, odprowadza pot od ciała i zapewnia przyjemne ciepło. 

Kolejną warstwą może być damski longsleeve lub golf, wykonany z termoaktywnego materiału. Na to nakładamy ciepły polar, ocieplaną bluzę lub sweter z wełną, aby zapewnić dobrą izolację od góry. Na wierzch powinna pójść ciepła, zimowa kurtka, którą można jeszcze ocieplić puchową kamizelką. Taki warstwowy strój w góry z pewnością zapewni Ci komfortowe ciepło z dodatkową możliwością regulacji ciepłoty na szlaku.

Wygodny ubiór w góry nie musi być nudny

W niższe góry, na spacer po lesie lub po prostu na spacer po łąkach i na codzienny trekking z psim przyjacielem, lub psią przyjaciółką, nie musisz ubierać na siebie aż tylu warstw odzieży. Pamiętaj jednak, aby zawsze dopasować swój ubiór w góry lub niziny do swoich preferencji i indywidualnych właściwości grzewczych. 

Na stronie naszego sklepu internetowego MEDICINE znajdziesz wiele ciepłych bluz z kapturem, swetrów z wełną, a także legginsów i ciepłych, bawełnianych spodni. Puchowe płaszcze i ciepłe bezrękawniki to świetny pomysł na to, jak modnie urozmaicić swój ciepły strój w góry lub na spacer z pupilem. 

Intensywne kolory dodadzą Ci energii podczas spaceru, a także sprawią, że będziesz widoczna z daleka, co bardzo przydaje się podczas szarych i krótkich dni zimowych. Odblaskowe breloki, opaski, a także odblaskowa kurtka dla pupila z pewnością dobrze zadbają o jego lepszą widoczność po zmroku.

Wygodny set po domu w stonowanych kolorach

Jak ubrać się w góry, gdy pada śnieg

Jak się ubrać w góry zimą, gdy na zewnątrz mróz, wieje zimny wiatr, a do tego pada śnieg? W tym przypadku warto zadbać przede wszystkim o ciepłą kurtkę z nieprzemakalną membraną lub o puchowy, dłuższy płaszcz z kapturem, który nie przepuszcza wilgoci do wewnątrz. 

Nieprzemakalna, nieprzepuszczająca wiatru warstwa zewnętrzna zapewnia komfortowe ciepło nawet podczas długich spacerów w górach. Ubiór w góry uzupełnij także o ciepły komin, wełniany szalik, a także ciepłą czapkę i rękawiczki. Nie zapominaj o tych elementach, ponieważ na szlaku może wiać mroźny wiatr, który raz-dwa sprawi, że zmarzną Ci koniuszki palców, a przez głowę uleci zbyt dużo drogocennej energii. 

Ciepłe ubranie w góry zimą to oczywiście ubieranie się na cebulkę i tutaj możemy jeszcze dorzucić pomocny tip w kwestii rękawiczek. Jeśli jesteś dużym zmarzluchem, to możesz połączyć dwie pary rękawiczek. Pierwsze niech będą dzianinowe, pięciopalczaste, a na nie nałóż grube i większe rękawiczki dwupalcowe z nieprzemakalną powłoką. 

Jak się ubrać w góry zimą, gdy świeci słońce

Góry zimą to szeroki przekrój pogodowy – od słonecznej, ciepłej aury, po śnieżną zamieć i nieprzyjemny, zimny wiatr. Jak ubrać się w góry, aby dopasować się do pogodowego kalejdoskopu? Za każdym razem uważnie sprawdzaj prognozy pogody, ponieważ pogoda w Alpach będzie się znacząco różnić od tej, która może powitać Cię po polskiej lub słowackiej stronie Tatr.

Jeśli wiesz, że wysoko w górach czeka na Ciebie zarówno śnieg, jak i jaskrawe słońce, nie zapomnij o zabraniu ze sobą okularów przeciwsłonecznych oraz posmarowaniu twarzy i rąk kremem z wysokim filtrem UV. Swój ubiór w góry możesz wzbogacić o ciepły kombinezon zapinany na zamek. Takie rozwiązanie przydaje się na stokach narciarskich, gdyż możesz rozpiąć i zdjąć górną część kombinezonu, jeśli poczujesz przypiekające słońce w czasie przerwy od jazdy po stoku.

Słoneczna pogoda w górach nie zwalnia od tego, aby ubierać na siebie ciepłą warstwę bielizny termoaktywnej, która jest niezastąpiona podczas każdej aktywności fizycznej na śniegu. Lepienie bałwana, robienie orzełka na śniegu oraz fikanie koziołków w śnieżnych zaspach to także zimowe aktywności, które należy tutaj uwzględnić. 

Kolorowe ubranie w góry zimą? Oczywiście!

Jak ubrać się w góry, aby być widocznym i nie zgubić się na szlaku? Oczywiście warto postawić na intensywny kolor i połysk! Kolorowe płaszcze puchowe, odblaskowe kurtki na zamek oraz ocieplane kamizelki w wyrazistych kolorach to idealne pomysły na to, jak uniknąć kamuflażu w górach.

Jeśli planujesz wycieczkę w góry w większym gronie, to wyraziste kolory kurtek lub kamizelek będą sprzyjać temu, że będziecie szybciej i łatwiej dostrzegać się na górskim szlaku, a szansa na zgubienie mniej uważnego turysty znacząco zmaleje. Kolorowy strój w góry to także przyjemność, która działa motywująco i dopingująco na szlaku. Bardzo często sprawdza się takie założenie, że jasne kolory dobrze wpływają na mobilizację podczas wysiłku fizycznego, nawet podczas górskiego spaceru.

Jako uzupełnienie ciepłego i kolorowego stroju w góry, dołóż także kolorowy, długi szalik, ciepłą, grubą czapkę, a także ocieplane rękawiczki.

Ubiór w góry na zimę – o tym również pamiętaj

Oczywiście kwestia, jak się ubrać w góry jest pierwsza i priorytetowa, ale warto także pamiętać o dodatkach i akcesoriach, które warto zabrać na górski spacer. Nie zapominajmy o ciepłych skarpetkach oraz dodatkowych skarpetkach na zmianę, gdyby pierwsza para zmokła. Zapasowe rękawiczki również mogą okazać się super przydatne na górskim spacerze. Co jeszcze zabrać, aby ubiór w góry był kompletny i całościowo dobrze zaplanowany?

Wygodny plecak górski lub po prostu wygodny plecak miejski w piękny, kwiatowy print to podstawa, którą warto uwzględnić przed wymarszem. Do środka zapakuj kanapki, batony energetyczne, a także wodę i ciepłą herbatę w butelce termicznej. Wiele pięknych modeli znajdziesz w asortymencie sklepu MEDICINE w zakładce HomeButelki termiczne

Naładowany telefon, powerbank, kompas, a także mapy w wersji online, ale i w wersji papierowej to przyjaciele, o których warto pamiętać przy pakowaniu. Apteczka z plastrami i pierwszą pomocą, latarka, koc termiczny – one również mogą przydać się w sytuacjach podbramkowych.