Modna wiosna z Małymi kobietkami Grety Gerwig

Długie sukienki letnie to najbardziej ponadczasowe i eleganckie ubrania damskie. Śmiała teza? A przecież nosiło się je dwieście lat temu, sto lat temu i wciąż są popularne! Ma na to wpływ również kino, zwłaszcza kostiumowe, gdzie łatwo zaobserwować, że np. wiosenny trencz damski nie został wymyślony wczoraj. Do wpływu na inspiracje modą retro przyczyniła się mocno nowa ekranizacja Małych kobietek w reżyserii Grety Gerwig.

Stylizacja wiecznie modna, czyli długie sukienki letnie kiedyś i dziś

Filmowe siostry March mieszkają z matką na prowincji czekając końca wojny secesyjnej i powrotu ojca. W międzyczasie zajmują się nauką nowych rzeczy i pomaganiem innym, choć im też nie zawsze się przelewa. Dziewczęta mają przeróżne temperamenty, co odzwierciedlają stroje, które noszą. Nie zawsze są to najbardziej eleganckie ubrania damskie, zwłaszcza, że często same je sobie szyją i przerabiają. Jednak Małe kobietki Grety Gerwig w każdej scenie pokazują, jak długie sukienki letnie pasują po prostu do wszystkiego. Dobrze widać to na przykładzie kontrastu między dwiema z pięciu sióstr: nowoczesną Jo (Saoirse Ronan) a rodzinną Meg (Emma Watson).

Jo March, jej długie sukienki letnie i luz

Pisarka z ambicjami i wulkan pomysłów, taka jest Jo. Uwielbia kreatywne zabawy i opowiadanie historii, najchętniej w towarzystwie swoich sióstr. Jeśli tylko może, ignoruje konwenanse. A kiedy się ubiera, robi to tak, żeby było jej przede wszystkim wygodnie. Wiosenny trencz damski czy męski? Wszystko jedno, oby tylko dobrze leżał. W filmie widać to w nieporadnych stylizacjach Jo, która czasem wygląda, jakby ubrała losowe rzeczy znalezione w domu. Nad elegancki strój damski przekłada praktyczne niekrępujące ruchów ubrania, jak długie sukienki letnie. Patrząc czasem na wygląd Jo, jak już się ubierze, trudno nie odnieść wrażenia, że wolałaby eleganckie ubrania męskie zamiast damskich. Od koronek woli pojemne kieszenie i wygodne fasony.

Meg March – tylko eleganckie ubrania damskie i klasa

Zupełnie przeciwległym biegunem jest Meg. Przywiązana najpierw do swojej rodziny, a potem do męża, dziewczyna zawsze wygląda nienagannie. Uczesana i ułożona, bardzo rzadko porusza się poza konwenansami. Elegancki strój damski to dla niej podstawa, bez której nie wyjdzie z domu. Zdecydowanie lubi takie ubrania i dobrze się w nich czuje. Szykowna stylizacja dodaje jej pewności siebie, bo wie, że nawet jeśli coś pójdzie nie tak, samym wyglądem zrobi dobre wrażenie. Meg oczywiście chętnie powygłupia się z siostrami na strychu i przebierze w zabawny kostium, jeśli trzeba. Z tym, że czas na zabawę swoim porządkiem, a zadawanie szyku na salonach swoim. A to zadanie, dla którego eleganckie ubrania damskie zostały stworzone.

Co wybrać tej wiosny? Długie sukienki letnie, czy pełen szyk i elegancję?

Jesteś bardziej typem Jo, czy raczej taka jak Meg? Zastanów się, do której jesteś bardziej podobna. Której garderobę byś wolała? Jeśli nie możesz się zdecydować, to nic się nie stało. W Medicine znajdziesz praktyczne inspiracje, jak połączyć elegancki strój damski, którym żadna z sióstr March by nie odmówiła. Małe kobietki w każdej kreacji wyglądały dobrze. Jak to możliwe? Ta magia to nic innego jak stare, dobre długie sukienki letnie, które są świetną bazą do stylizacji. Wystarczy wybrać swój kolor i fason, a potem dobierać dodatki, aż uzyska się zamierzony efekt. Bohaterów filmu kostiumowego ogranicza epoka, ale w dzisiejszym świecie mamy nieograniczony wybór przy wybieraniu swojej garderoby.

A eleganckie ubrania męskie? 

W filmowym świecie Małych kobietek Grety Gerwig panowie dostali nieco mniej miejsca, jako postacie drugoplanowe. Ze względu na epokę ich garderoba jest dość okrojona, bo ogranicza się do butów, spodni, koszul i kamizelek, względnie kapeluszy i płaszczy różnego typu. Taki elegancki strój męski może nie powala różnorodnością, ale ulubieniec bohaterek, czyli Laurie (Timothée Chalamet), wyglądał w tej stylizacji znakomicie. Zresztą na przestrzeni lat eleganckie ubrania męskie nie zmieniły się za bardzo. To doskonale, bo jeśli współczesny mężczyzna chciałby wyglądać jak ikona stylu rodem z filmu, idealnym wyborem będą marynarki i kamizelki  Medicine – żelazna klasyka męskiej elegancji.