Młodość Sorrentino na ekranie, a początek jesieni za oknami

Jesień to zdecydowanie najlepsza pora na to, aby obejrzeć lub odświeżyć sobie Młodość Paolo Sorrentino. Już na wstępie możemy zapewnić, że to wysmakowana uczta dla oczu, uszu i dla ducha. Czyli dzisiaj rezygnujemy ze smaczków outfitowych? Ależ skąd! Na ekranie zobaczycie miss świata w mitycznym stroju Ewy, ale także klasyczne zestawy: sweter męski do koszuli, koszula męska i marynarka czy bluza na zamek, spodnie męskie i czapka, a wszystko to w malowniczej scenerii alpejskiego sanatorium. Wznosimy toast za młodość!

Młodość widać lepiej na starość

Młodość ukazała się dosyć dawno, bo w 2015 roku, ale bez wątpienia jest jednym z lepszych filmów, które można sobie zaserwować niezależnie od wieku, dlatego wzięliśmy ją na tapet w tym miesiącu. Sorrentino niedawno przekroczył pięćdziesiątkę, zatem o młodości wie wiele, ale sposób, w jaki mówi o starości, przemijaniu i żalu, wskazywałby na to, że o życiu wie o wiele więcej, niż mówi o tym jego wiek. Przewrotny tytuł filmu wskazuje na witalny i ożywczy okres w życiu człowieka, ale nie dajcie się zwieść, opowieść toczy się na tle sanatoryjnych scenek rodzajowych, przeplatanych ciszą i zadziwiająco piękną naturą. 

Pomiędzy zgarbionymi postaciami, białymi włosami i zmarszczonymi czołami łatwiej zauważyć wszystko to, co już przeminęło, a za czym tęsknią niemłode już dusza i ciało. Cały scenariusz rozpisany jest na powolne, długie sceny i nie ma nic wspólnego z goniącymi na łeb, na szyję produkcjami z Hollywood. Dla tych, którzy pragną delektować się opowieścią w stylu slow, będzie to prawdziwa uczta. 

Bohaterowie w filmie – kto jest młody, a kto jest stary?

Bohaterami filmu są ludzie, którzy czegoś bardzo mocno pragną i bacznie obserwują wszystko, co dzieje się wokół nich. Role pierwszoplanowe należą do Freda, emerytowanego dyrygenta i kompozytora (w tej roli Michael Caine) oraz do równego mu wiekiem Mickeya (Harvey Keitel), reżysera filmowego. Ten błyskotliwy duet z dystansem i pewnego rodzaju czułością przygląda się wszystkiemu, co znajduje na przeciwległym biegunie starości, a materiał do analizy jest szeroki, ponieważ w alpejskim sanatorium przebywają młodzi i trochę zagubieni ludzie. Mamy zatem podgląd na pewną siebie miss świata, która pragnie, aby widzieli ją wszyscy i na odrobinę neurotyczną, młodą masażystkę, żywiołowo tańczącą wtedy, gdy nikt na nią nie patrzy. Przez chwilę będziemy towarzyszyć rozterkom córki Freda (zjawiskowa i mesmeryczna Rachel Weisz), zostawionej przez swojego męża, oraz poszukiwaniom, którym oddaje się młody aktor, szykujący się do odegrania bardzo ważnej roli filmowej. 

Muzyka jak z filmu, sceny jak z fotografii

Na uwagę zasługują również muzyka i malownicze sceny, w których rozgrywa się akcja Młodości. Muzyka odgrywa tutaj rolę dodatkowego, ukrytego bohatera, ponieważ jest życiową pasją Freda. W pewnym momencie dowiadujemy się, że emerytowany dyrygent dostaje propozycję wykonania muzyki dla męża Królowej angielskiej, ale… odmawia. To oczywiście nie koniec tej ciekawej historii. Ponadto podczas całego filmu przewija się również motyw dyrygowania i wzbudzania najpiękniejszych melodii w dzikiej naturze. Do tego wszystkiego pojawia się liryczny i na wskroś smutny wokal Marka Kozelka, łącząc muzyczny pejzaż młodości i starości. Luka Bigazzi jest odpowiedzialny za wizualną stronę filmu, a jego fantastyczne zdjęcia nie tylko pomagają interpretować treść, ale również oddziaływają na zmysł estetyki. 

Jak nosić koszule męskie? Do czego pasuje niebieska koszula męska? Odpowiedzi z Młodości!

Z pewnością kojarzycie jeden z głównych plakatów, który reklamuje Młodość? Są to wspaniałe plecy i zgrabne pośladki dziewczyny, która z gracją wchodzi do basenu. Na drugim planie tego obrazka widać spokojne twarze głównych bohaterów filmu. Otóż trudno tutaj nawiązywać do stylistycznych trendów i inspiracji modowych, ponieważ jedyne, co możemy zrobić, to podziwiać młodą dziewczynę w stroju Ewy. 


Po tej brawurowej przewrotności przychodzą i inne sceny, już bardziej w trendach fashion. Niebieska koszula męska, stylizacje i pomysły na nią to coś, co bez problemu tutaj odnajdziemy. Co więcej, możemy zobaczyć, jak taka stylizacja wygląda na ciele przystojnego, ale starszego Michaela Caine’a. Męskie stylizacje dla mężczyzn w kwiecie wieku oraz dla mężczyzn starszych pojawiają się w filmach zdecydowanie rzadziej, zatem z przyjemnością wyszukujemy takie filmowo-stylizacyjne perełki i dzielimy się nimi tutaj. Wielu mężczyzn pyta się, jak nosić koszule męskie, aby wyglądać naprawdę stylowo? Podpowiemy, że można oglądać filmy włoskich reżyserów i że jest to bardzo dobry sposób na wyrobienie sobie dobrego gustu.