Czapki na jesień i zimę. Jak nosić czapkę do płaszcza i kurtki?

Jakie czapki na jesień, jakie czapki na zimę – to pytania, które wracają jak bumerang z początkiem każdego sezonu jesiennego. Pytania zasadne i bardzo praktyczne, dlatego z chęcią bierzemy je na tapet i rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Nie jesteś pewna, czy wełniana czapka pasuje do płaszcza albo jak nosić czapkę z daszkiem? Pomożemy również i z tym!

Czapki na jesień – jaką wybrać?

Czapki na jesień to element garderoby, który stał się nie tylko praktyczny, ale i modny. Na wirtualnych półkach sklepu internetowego MEDICINE znajdziesz wiele ciekawych modeli czapek damskich, które pasują zarówno na początkowe podrygi jeszcze ciepłej jesieni, jak i na późniejszą, już typowo zimową aurę. Czapki damskie jesienne można podzielić na czapki dzianinowe i na czapki z daszkiem. Kapelusze damskie zajmują odrębną kategorię, ale jak najbardziej, one również są typowo jesiennym nakryciem głowy. 

Zatem jaką czapkę na jesień wybrać? Najbardziej klasycznym wyborem do płaszcza damskiego jest wełniana lub dzianinowa czapka damska. Na tę opcję warto się zdecydować, jeśli wiesz, że jesteś zmarzluchem, ponieważ ten model zapewni Ci odpowiedni komfort cieplny. Z kolei czapki z daszkiem sprawdzą się na pogodne dni, gdy świeci dosyć ostre, jesienne słońce, a wiatr jest delikatny i ciepły. Zastanawiasz się, jak nosić czapkę z daszkiem? Damskie stylizacje z tym elementem jesiennej garderoby są naprawdę różnorodne – możesz ją nosić zarówno do wełnianego płaszcza damskiego, jak i do sportowej kurtki jesiennej. Damski kapelusz lub kaszkiet to charakterystyczny dodatek do płaszcza, ale i do kurtki, który warto rozważyć wtedy, gdy chcesz zaznaczyć swój indywidualny styl w modzie.

Wełniana czapka do płaszcza

Tak, jak już wspominaliśmy wcześniej, wełniana czapka do płaszcza damskiego to jeden z najczęściej wybieranych zestawów, jeśli pod uwagę weźmiemy klasyczne zestawienia jesienne. Prosta, minimalistyczna forma czapki damskiej będzie pasowała do różnych krojów płaszczy damskich – zarówno do płaszcza damskiego prostego, płaszcza o kroju pudełkowym, czy do płaszcza damskiego na jesień, wiązanego w pasie. Damskie czapki wełniane i dzianinowe mają różne fasony – mogą to być krótkie modele bez podwijanych brzegów, czapki damskie z szerokim mankietem lub czapki damskie z podwijanym mankietem i obszerniejszym tyłem, który można wymodelować i zawinąć na kilka różnych sposobów. Czapki damskie na jesień noszone do cienkich trenczy mogą być zrobione z bawełny lub z mieszanki różnorodnych włókien. Jeśli zaś chodzi o kolor, to bez problemu możesz wybierać z całej dostępnej palety odcieni i dobrać taką czapkę damską, szalik i rękawiczki damskie, które stworzą stylowy, jesienny komplet. 

Jaki rodzaj zimowej czapki wybrać?

Zwolenniczek ciepłych, wełnianych czapek jest naprawdę sporo – komfort termiczny na pierwszym miejscu? Jasna sprawa. Na szczęście nie istnieje tylko jeden, właściwy rodzaj zimowej czapki. Tak naprawdę, to jest ich kilka. Najbardziej klasycznym modelem jest prosty krój czapki damskiej z delikatnie podwiniętym brzegiem, który zapewnia dodatkowy komfort cieplny na czoło i uszy. Kolejnym modelem zimowej czapki damskiej jest znacznie obszerniejsza wełniana czapka, którą możesz podwinąć na końcu i uformować z niej oryginalne zakończenie. Modne czapki na zimę to również jednowarstwowe czapki wełniane lub z dodatkiem wełny, które mają tylko lekko zawinięty górny brzeg i nie opadają na tył głowy. 

Czapka damska na zimę może być dopasowana do szalika i do rękawiczek, ale nie jest to reguła. Rękawiczki damskie, czapka na zimę oraz szal lub komin to trio, które bardzo lubi się uzupełniać i bardzo często pozostaje np. w tej samej palecie barw. Zimowe sety dobieraj do koloru płaszcza lub kurtki, aby stworzyć optymalny zestaw na ten sezon. 

Dobierz czapkę do kształtu twarzy – porady

Na koniec tego wpisu została wisienka na torcie, czyli porady, jak dobrać czapkę do kształtu twarzy. Prawdą jest, że niektórzy mają bardzo kształtne rysy twarzy i głowy, dzięki czemu dobór odpowiedniej czapki na jesień lub na zimę nie stanowi dla nich żadnego problemu. Jednak nie wszyscy tak mają.

Twarz okrągła – jaka czapka?

Zastanawiasz się, jaka czapka do twarzy okrągłej? W tym przypadku sprawdzi się dosyć cienka czapka damska o pojedynczej ściance, bez dodatkowej warstwy materiału na mankiet. Krótka, dosyć sztywna czapka damska do okrągłej twarzy sprawdzi się również wtedy, gdy twarz okrągła ma jednocześnie niskie czoło. 

Twarz kwadratowa – jaką czapkę wybrać?

Jeśli jesteś posiadaczką kwadratowej linii żuchwy, to możesz zdecydować się na grubszy i obszerniejszy model czapki damskiej. Dzięki dodatkowej warstwie materiału, na czapce możesz uformować łagodnie opadający tył, który korzystnie wpłynie na wizualne zmiękczenie linii żuchwy.

Twarz trójkątna – dobierz idealną czapkę

Twarz o kształcie trójkątnym jest proporcjonalna i bardzo dobrze prezentuje się zarówno w dłuższej, jak i w krótszej wersji czapki zimowej. Jeśli nie lubisz zbyt ciepłych modeli czapek, możesz zdecydować się na czapkę damską krótką, która zakładana jest tylko na czubek głowy, tak, aby uszy nie były zakryte. Z kolei, jeśli lubisz ciepło, to przy trójkątnym kształcie twarzy możesz pozwolić sobie na nieco dłuższą i bardziej obszerną czapkę damską, która opadnie na tył głowy.