Annette – nowy film Leosa Caraxa. Wystarczy, już mamy ciarki!

Stało się jasne, że najnowszy film Leosa Caraxa podzielił widzów – jedni są zachwyceni, drudzy wręcz przeciwnie. Nie jest to wielkie zaskoczenie, ponieważ poprzedni obraz, Holy Motors, zrobił dokładnie to samo. Jaka jest Annette? Co nieco opowiemy, a po resztę zapraszamy do kin!

Leos Carax wraca do Cannes w wielkim stylu

Zacznijmy od tego, że Carax wraca na kinowe ekrany po dziewięciu latach przerwy i robi to w iście spektakularnym stylu! Jako smakowitą i pobudzającą apetyt przystawkę, polscy widzowie, otrzymali możliwość obejrzenia Annette dokładnie w tym samym czasie, w którym odbyła się jego oficjalna premiera w Cannes! Takie rzeczy nie zdarzają się na co dzień, co więcej, taka rzecz zdarzyła się po raz pierwszy! Nowy film Francuza pojawił się jako obraz inaugurujący tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, startując równocześnie w konkursie głównym. Grand Prix jednak nie dostał (Złota Palma powędrowała do Julii Ducournau za film Titane), ale Carax opuścił festiwal z nagrodą dla najlepszego reżysera. 

Musimy przyznać z całą powagą, że oglądanie Annette równolegle z canneńskim jury sprawiło, że pod nogami poczuliśmy ten czerwony puszysty dywan, fruwające w powietrzu confetti, błysk splendoru i fleszy na naszych rozemocjonowanych policzkach. To nic, że na stopach były trampki, liczy się wrażenie. We wstępie należy jeszcze nadmienić, że Annette jest filmem anglojęzycznym i zobaczymy w nim śpiewających Adama Drivera i Marion Cotillard. Ciarki? Ciarki!

Musical, obsada i zabawa formą

Poprzedni obraz Caraxa, Holy Motors, który jest brawurową jazdą bez trzymanki, napędził spore oczekiwania względem tego, co chcemy zobaczyć w tegorocznej produkcji francuskiego reżysera. Przebić pomysł sprzed prawie dekady byłoby trudno, ale na szczęście, Carax nie próbuje tego zrobić. Annette to musical, w którym główne role wyśpiewują Adam Driver i Marion Cotillard, a cała ścieżka dźwiękowa powstała przy współpracy reżysera i amerykańskiego duetu Sparks, który rozpoczął swoją działalność… pięćdziesiąt lat temu. 

Konwencja musicalu siedzi bardzo mocno, ponieważ zdecydowana większość tekstów jest wyśpiewana, a tylko niewielka część pozostaje mówiona. Film rozpoczyna się sceną, w której reżyser (dzień dobry, w tej roli Leos Carax) przywołuje do siebie dziewczynę (Nastya Golubeva Carax, córka reżysera), której chce pokazać niesamowite nagranie, zaczynające się właśnie w studio nagraniowym. Muzyczne entrée z udziałem duetu Sparks rozpoczyna główny plot, ale i tak nie będziemy mieć pewności, czy to było tylko reżyserskie mrugnięcie okiem, czy naprawdę oglądamy opowieść w opowieści. A to dopiero początek. 

Anette – o czym jest film?

W Annette śledzimy losy zakochanej pary – kontrowersyjnego, mrocznego komika i utalentowanej, delikatnej sopranistki. Oboje zdobyli sławę wśród swojego kręgu odbiorców, spotykają się u szczytu karier, tworząc związek, który opiera się na dynamice wynikającej z różnic między nimi. Miłość, przeciwstawieństwa, uległość, działanie, bierność, fatum – czyż to nie jest wspaniały materiał na musical? Oczywiście, ale nie zapominajmy, że za sterami siedzi nietuzinkowy reżyser, który jest bardzo daleki od tego, aby podążyć za utrwalonymi schematami i prostym opowiadaniem historii. 

Tytułowa Annette, to imię córki dwójki bohaterów, która pojawi się w połowie filmu i zacznie jeszcze bardziej zakrzywiać przedziwną rzeczywistość w musicalu. Nie robiąc spoilerów, zapewniamy jednocześnie, że Annette nie jest zwyczajnym dzieckiem i nikłe są szanse na to, że przeoczycie jej rolę w filmie. 

Przedpremiery i regularne seanse Annette są już na kinowych afiszach i szczerze zachęcamy, aby obejrzeć film na wielkim ekranie, dać się ponieść sztormowi i samodzielnie wyrobić opinię na temat filmu, który nie pozostawia chłodnych uczuć w widzach. Czy Adam Driver jest świetnym aktorem? Otóż Adam Driver świetnym aktorem jest. Kropka.

Garderoba filmowa, magia kolorów i… letnie wyprzedaże w MEDICINE!

Oglądając Annette, zwróciliśmy uwagę (a jakże!) na garderobę aktorów, ich stroje sceniczne, a także na wspaniałą grę kolorami i zabawę światłem, które serwuje nam ekipa filmowa. Oscar – główny bohater Holy Motors – występował w niesamowitym, ciemnozielonym garniturze i widać, że ten odcień podoba się reżyserowi, ponieważ Henry, jako stand-uper na scenie, występuje we frotowym, ciemnozielonym szlafroku, a na motocykl wskakuje w ciemnozielonej, skórzanej ramonesce. Wiele scen w filmie kręconych jest pod osłoną nocy, w ciemnych salach opery i teatru, na których występują Henry i Ann. Kolory ubrań postaci zazwyczaj są jednorodne, kontrastują ze sobą i przykuwają uwagę widza. 


Jest zatem żółta spódnica damska i koronkowa błękitna bluzka damska, klasyczny beżowy trencz damski i kremowa sukienka damska koronkowa, w której Ann wyśpiewuje w kółko tę samą, najsmutniejszą opowieść o sobie. Na plakatach filmowych możecie zobaczyć główną bohaterkę ubraną w żółtą marynarkę, a dokładniej, w żółty sztormiak. Co prawda nie mamy takiej rybackiej perełki w asortymencie MEDICINE, ale mamy za to płaszcze przeciwdeszczowe damskie, parki, kurtki czy ramoneski, a do tego wyprzedażowe, letnie ceny! Sprawdźcie nasze propozycje z zakładki wyprzedaż lato 2021 i nie zapomnijcie o kinach studyjnych, w których można oglądać wspaniałe tytuły, z Annette na czele!